Gerbota – pyszne węgierskie ciasto – mamy oryginalny przepis – pyszny smak, nie do opisania.
Niewiele osób wie, że Gerbota to popularne węgierskie ciasto – być może znają go bywalcy węgierskich kawiarni w Budapeszcie.
A ponieważ uwielbiamy połączenie smaku słodkiego dżemu i orzechów z miękkością ciasta, chcemy się dzisiaj z Tobą podzielić przepisem na przygotowanie tego przysmaku w domowej kuchni.
Jak przygotować węgierską Gerbotę?
Węgierski wypiek wymaga trochę pracy, ale efekt jest tak znakomity, że warto poświęcić na to trochę czasu.
Do ciasta potrzebne będą:
- mąka pszenna tortowa – 500 g
- jajka – 2 szt.
- orzechy włoskie – 400 g
- dżem morelowy – 500 g
- śmietana 30% – 250 g
- masło – 200 g
- cukier – 200 g
- drożdże świeże – 25 g
- cukier puder – 100 g
- mleczna czekolada – 100 g
- cukier waniliowy – 1 łyżeczka
- skórka cytrynowa – 1 łyżeczka
- szczypta soli
Przygotowanie
Zaczynamy od przygotowania ciasta – rozpuszczamy masło i lekko chłodzimy, następnie odlewamy jedną łyżeczkę, którą wykorzystamy do polewy czekoladowej. Do pozostałego masła dodajemy pokruszone drożdże i cukier. Mieszamy, dodajemy jajka i miksujemy.
W następnej kolejności dodajemy przesianą mąkę, śmietanę i skórkę cytrynową. Całość dokładnie zagniatamy na miękkie ciasto.
Jeśli zachodzi potrzeba, podczas zagniatania dosypujemy mąki, aby ciasto się nie kleiło do dłoni. Zagniecione ciasto odstawiamy pod przykryciem w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 40 minut.
W tym czasie zajmujemy się orzechami – mielimy je i mieszamy z cukrem zwykłym i cukrem waniliowym. Po dokładnym wymieszaniu orzechy dzielimy na 3 części.
Wyrośnięte ciasto dzielimy na 4 równe części. Każdą z nich wałkujemy na kształt blachy do pieczenia na grubość ok. 0,5 cm. Wykładamy pierwszą warstwę ciasta na blachę wyłożoną papierem do pieczenia.
Ciasta smarujemy dżemem i nakładamy warstwę orzechów z cukrem. Czynność tą powtarzamy aż do wykorzystania wszystkich składników.
Ostatnią, górną warstwą musi być ciasto.
Wierzch ciasta nakłuwamy widelcem – zapobiegnie to puchnięciu podczas pieczenia. Całość przykrywamy i zostawiamy jeszcze na ok. 30 minut.
Po tym czasie wstawiamy ciasto do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza na 30 – 40 minut. Upieczone ciasto wyjmujemy z piekarnika i zostawiamy do przestygnięcia.
Ostatnią czynnością jest przygotowanie polewy czekoladowej – mleczną czekoladę łączymy z pozostawioną wcześniej łyżeczką masła i podgrzewamy przez ok. 3 minuty, mieszając od czasu do czasu.