Lubisz grzyby. Nie musisz chodzić po nie do lasu – z łatwością wyhodujesz je w ogrodzie.

Wiele osób traktuje grzybobranie w lesie jako formę rozrywki lub oczyszczającej umysł medytacji. Pasjonaci grzybów twierdzą również niekiedy, że spacer po lesie z koszem i rozglądanie się za kurkami czy maślakami jest po prostu wspaniałym, niezapomnianym przeżyciem.

Jeżeli jednak zależy nam przede wszystkim na samych grzybach, to być może dobra opcją będzie ich uprawa w ogrodzie. Istnieje na to kilka sposobów, a nasz artykuł ma Cię z nimi zaznajomić.

Uprawa grzybów w ogrodzie – podstawowe informacje

Grzyby rosną w ogrodzie, jeżeli znajdą w nim sprzyjające warunki środowiskowe. Należą do nich zarówno elementy pogody (odpowiednio wysoka temperatura oraz wilgotność), jak i bezpośredniego otoczenia (sąsiedztwo drzew, takich jaj sosna, dąb czy brzoza). Rozmnażanie grzybów może odbywać się przy tym na jeden z trzech sposobów: dyspersyjny, rozpraszający i leśny.

Rozpraszanie

Przywiezione z lasu grzyby łamiemy na niewielkie kawałki i rozrzucamy w tych miejscach, w których panują najlepsze warunki do ich wzrostu. Zarodniki, trafiając na odpowiednie miejsce, rozwiną się same. Metoda ta może jednak nie zadziałać, jeżeli wilgotność będzie zbyt niska.

Namaczanie

Kolejną metodą jest namaczanie, stosowane często przez osoby, które mają już spore doświadczenie w sadzeniu grzybów na swoim terenie. Aby z niej skorzystać należy zmiażdżyć same tylko kapelusze i namoczyć je w wiadrze z 10 litrami wody, do której trzeba również dodać cukier oraz drożdże. Tak przygotowany roztwór musimy pozostawić na tydzień, a następnie rozcieńczyć każdy litr uzyskanego płynu 10 litrami wody.

W kolejnej fazie sadzenia należy usunąć wokół młodych drzewek piętnastocentymetrową wierzchnią warstwę gleby, uzyskaną przestrzeń polać roztworem, a następnie zasypać. Ziemia powinna zostać lekko przyciśnięta. Należy pamiętać, by podlewać ją raz w tygodniu.

Grzybnia

Możliwe jest wykopanie grzybów w lesie wraz z grudką ziemi i posadzenie ich w ogrodzie. W takiej sytuacji należy jedynie pamiętać o podlewaniu. Grzybnię można też nabyć w wielu sklepach ogrodniczych – wówczas pozostaje jedynie umieścić ją w odpowiednim podłożu. W pobliżu miejsca sadzenia można również ulokować drewnianą kłodę, by zapewnić powstanie efektu cieplarnianego.

Hodowla grzybów w szklarni

Niektóre gatunki grzybów świetnie czują się w szklarniach – przykładem mogą być boczniaki. Ten akurat gatunek można śmiało uprawiać w workach. Potrzebne są do tego 60-litrowe torby słomy, woda oraz grzybnia. Wystarczy przy tym temperatura pokojowa i wilgotność na poziomie 85%, można więc do hodowli wykorzystać na przykład piwnicę lub pomieszczenie gospodarcze.

Grzyby te świetnie się przy tym czują, jeżeli w danym pomieszczeniu jest okno. Jeżeli nasza piwnica go nie posiada, wystarczy nam odpowiednia żarówka. Słomę należy zagotować w dużym garnku i lekko ostudzić. Następnie wyciskamy nadmiar wilgoci i układamy tak przygotowane podłoże w plastikowych torbach, warstwami, tak, by na każdej znalazły się 3-4 strzępki grzybni i by były one widoczne z zewnątrz.

W torbie należy zrobić niewielkie nacięcia u dołu (dla odprowadzenia wilgoci) oraz na obwodzie (dla zapewnienia cyrkulacji). Kiedy grzyby wykiełkują należy też wykonać nacięcia obok nich, by mogły rozwinąć się na zewnątrz,

Zapewnienie boczniakom odpowiedniej temperatury, światła i świeżego powietrza pozwala uprawiać je przez cały rok.

error: Treść zabezpieczona przed kopiowaniem !!