Dietetycy oraz lekarze przestrzegają przed napojami tego typu
4 986
Gazowane napoje nie należą do najzdrowszych – z faktem tym nikt już obecnie nie dyskutuje. Wiele kobiet stara się ich unikać, uznając je za zbyt kaloryczne.
Niestety, mężczyźni w dalszym ciągu sięgają po nie stosunkowo często. Główną przyczyną jest fakt, że produkty tego typu dodają energii – a przynajmniej sprawiają takie wrażenie.
Dr West Conner, autorytet w dziedzinie farmacji, przeprowadził badania napojów typu cola. Jak się okazuje – w ciągu 10 minut po ich wypiciu organizm zostaje zasilony dawką cukru, odpowiadającą 10 jego łyżkom. Pokrywa to całość dziennego zapotrzebowania na ten składnik pokarmowy.
Teoretycznie taka ilość słodkiej substancji powinna wywołać odruch wymiotny, jednak kwas fosforowy, zawarty w tego typu napojach, skutecznie niweluje niekorzystne wrażenia smakowe.
Efekty jednorazowego przyjęcia takiej ilości tego składnika pokarmowego mogą być jednak niesłychanie groźne dla organizmu. Po 20 minutach od wypicia słodzonego napoju poziom cukru we krwi gwałtownie rośnie. W efekcie uwalnia się insulina, a wątroba zaczyna zamieniać nadmiar węglowodanów w tłuszcz.
Po upływie mniej więcej 40 minut organizm zaczyna reagować na zawartą w coli kofeinę. W rezultacie źrenice rozszerzają się, zwiększa się ciśnienie tętnicze, a wątroba wysyła cukier do krwi. Receptory adenozyny, znajdujące się w mózgu, są blokowane. W rezultacie uczucie zmęczenia szybko ustępuje.