Może to Cię zaskoczyć, ale niewielka ilość boczku jest dobra dla twojego zdrowia: Jedz codziennie mały kawałek boczku.

Smalec podobnie jak boczek, stały się w naszym domu niezastąpione.

Są różne rodzaje boczku, a ich zastosowanie jest bardzo zróżnicowane. Dowiedz się, dlaczego jeden kawałek dziennie w ogóle nie szkodzi, a my też mamy dla Ciebie przepis na to, jak przygotować smaczny boczek w domu!

Dzisiejsza dieta niskotłuszczowa stała się nowoczesnym trendem, a produkty takie jak boczek i smalec zaczęły znikać z jadłospisów, obawiając się, że są niezdrowe i tuczą. Jednak boczek w małych ilościach może być również przydatny dla organizmu, a ten artykuł może Cię przekonać.

Istnieje pogląd, że boczek wieprzowy jest szkodliwy, co nie jest prawdą. Ogólnie rzecz biorąc, w małych ilościach boczek jest dozwolony, a nawet korzystny w diecie!

Po co codziennie jeść kawałek boczku?

Główne obawy dotyczące spożywania boczku wynikają z faktu, że jest to żywność bogata w kalorie i tłuszcze. Jednak ostatnie badania pokazują, że niewielkie ilości tłuszczu są niezbędne dla organizmu, a zdrowy tłuszcz zawiera również szereg ważnych witamin i minerałów.  Niektórzy eksperci zalecają codzienne spożywanie niewielkich ilości boczku wieprzowego.

Dzieje się tak głównie dlatego, że dzięki zawartości kalorii nawet niewielka ilość jest nasycona, działa rozgrzewająco i korzystnie wpływa na kwasy tłuszczowe, dzięki czemu naczynia krwionośne są bardziej elastyczne, co również poprawia pracę mózgu.  Zalecana dzienna porcja to 10-30 g.

Korzystne substancje w boczku

Boczek to produkt mięsny, który zawiera około 150 różnych substancji. Zawiera witaminę B1, B2, B6, witaminę E oraz wiele minerałów. Jedząc kawałek boczku dostarczasz organizmowi również wapń, żelazo czy fosfor.

Ciekawą substancją w tym przysmaku jest kwas arachidonowy, który może częściowo rozkładać cholesterol, a kwas hialuronowy, znany zwłaszcza w kosmetyce, działa przeciwzmarszczkowo i wchodzi w skład produktów przeciwzmarszkowych. Nie bójcie się więc boczku, ale nie zapominajcie, że wszystko trzeba robić z umiarem…

Jak wybrać wysokiej jakości boczek?

Bardzo ważny jest dobór odpowiedniego boczku wieprzowego, który oprócz dobrego smaku powinien przynieść organizmowi korzyści zdrowotne. Dlatego przy wyborze należy kierować się tymi podstawowymi punktami:

  • Przede wszystkim upewnij się, że tłuszcz ma jednolity kolor. Często ma biały lub lekko różowy odcień. Jeśli warstwa jest szara lub na boczku są plamy, lepiej tego unikaj.
  • Zapach boczku wiele zdradza. Powinien być wyrazisty, ale przyjemny. Jeśli poczujesz jakikolwiek inny zapach, nie kupuj!
  • Boczek powinien mieć delikatną konsystencję, a widelec powinien wchodzić do niego bez odczuwania oporu.

Przepis na pyszny boczek w zalewie

Składniki:

  • 1 kg surowego boczku
  • 1 szklanka soli
  • 0,5 szklanki cukru pudru
  • 1 l wody
  • czarny pieprz w całości
  • liść laurowy
  • czosnek

Przygotowanie:

Do wody wsyp sól, cukier, pieprz i liść laurowy. Doprowadzić do wrzenia i ostudź. Drobno posiekaj czosnek i natrzyj boczek. Dodaj do gorącej marynaty. Zostaw w kuchni na jeden dzień, a następnego w lodówce. Następnie umieść go na ręczniku do wyschnięcia.

Możesz kosztować. Tak przygotowany boczek można jeść, a nawet wędzić, ale nie robiliśmy tego w domu. Możesz dodać różne przyprawy do smaku. Najważniejszy jest liść laurowy. Nadaje tłuszczowi wyjątkową pikantność.

Jak najlepiej wykorzystać boczek

Najprostszym przysmakiem jest podanie go z czarnym pieczywem, natomiast cebulę można pokroić, dodać trochę musztardy lub chrzanu. Najważniejsze, aby nie przekraczać zalecanej dawki.

Ponadto może być podstawą sosów, omletów, doskonale sprawdza się w potrawach zapiekanych i tym podobnych. Smacznego!

error: Treść zabezpieczona przed kopiowaniem !!