Pierwsi Europejczycy, którzy zaczęli uprawiać pomidory, to Włosi. Nadali oni tym egzotycznym owocom nazwę „pomoro doro”, co tłumaczy się jako „złote jabłko”.
Jednak większość Europejczyków przez długi czas uważała pomidory za trujące, aż do XVIII wieku. Ludzi ostrzegali lekarze, że pomidory mogą wywołać wewnętrzne krwawienia i wrzody żołądka.
Teraz znamy wiele zalet tych soczystych warzyw, ale istnieją również przeciwwskazania i potencjalne zagrożenia, o których nie możemy zapominać.
Alergia na pomidory jest wywoływana przez obecność likopenu. Objawy alergii mogą pojawić się w ciągu godziny po spożyciu. Dla osób, które są alergiczne, najlepiej jest unikać pomidorów. Inni mogą korzystać z likopenu jako silnego przeciwutleniacza, który jest skuteczny w ochronie przed rakiem prostaty.
Pomidory mogą również wpływać na osoby z chorobami dróg żółciowych ze względu na ich aktywne działanie żółciopędne. Może to prowadzić do skurczów pęcherzyka żółciowego i niedrożności dróg żółciowych.
Mimo że istnieje mit, iż pomidory mogą prowadzić do powstawania kamieni nerkowych z powodu zawartości kwasu szczawiowego, to w rzeczywistości jest go tam bardzo mało. Osoby z kamicą moczową powinny jednak zachować ostrożność.
Dla osób z zapaleniem trzustki, spożywanie pomidorów może być ograniczone. Świeże pomidory, zawierające dużo kwasów, są niezalecane. Po obróbce termicznej jednak, mogą być spożywane.
Osoby z ostrym zapaleniem błony śluzowej żołądka czy zapaleniem jelita grubego powinny unikać świeżych pomidorów, a to samo dotyczy wielu innych świeżych warzyw.
Pomimo że pomidory zakonserwowane octem i dużą ilością soli są niezdrowe dla osób z nadciśnieniem, świeże pomidory mogą zapobiegać gromadzeniu się „złego” cholesterolu na ściankach naczyń krwionośnych.
Pomidory są również pomocne dla tych, którzy chcą schudnąć i poprawić stan swojego serca. Zawierają one mało kwasu szczawiowego, ale dużo soli potasowych, które są korzystne dla pracy serca. Japońscy naukowcy określili pomidory i sok pomidorowy jako produkty cudowne dla serca i naczyń krwionośnych.
Osoby, które chcą schudnąć, powinny włączyć pomidory do swojej diety. Są niskokaloryczne, ale bogate w witaminy i błonnik. To nie oznacza jednak, że dieta powinna opierać się wyłącznie na pomidorach. Można je łączyć z innymi posiłkami, takimi jak omlet z pomidorami na śniadanie czy zupa pomidorowa na kolację.