Znajomy pszczelarz nauczył mnie sprawdzać czy miód jest prawdziwy. Nie daj się oszukać i rozpoznaj fałszywy miód

Nie ma wątpliwości, że miód jest bardzo lubiany przez Polaków. Gdy jest czysty i świeży, ma masę właściwości korzystnych dla naszego zdrowia – działa leczniczo i profilaktycznie, zawiera nawet substancje zabijające bakterie, które są odporne na antybiotyki.

I mimo, iż wiele produktów oznaczonych jest etykietą „miód”, niestety większość z nich zawiera niepotrzebne dodatki. Przez to miód jest pozbawiony pyłków kwiatowych i innych substancji odżywczych, które zapewniają nam masę korzyści zdrowotnych.

Tak więc, aby upewnić się, że Ty i twoja rodzina kupuje dobry miód, przewiń w dół i naucz się jak rozpoznać fałszywy miód.

Większość ludzi zakłada, że produkty oznaczone etykietą „miód” zawierają sto procent miodu, bez żadnych dodatków. Jednak badania wykazały, że większość miodów kupowanych w sklepie w rzeczywistości nie jest czysta. Miód albo pochodzi z Chin, albo jest mieszanką różnych miodów z dodatkiem syropu z rozgrzanego cukru.

Jak producenci oszukują konsumentów:

  • Rozcieńczają miód o wysokiej zawartości fruktozy syropem kukurydzianym lub innymi sztucznymi słodzikami.
  • Żywią pszczoły syropem cukrowym, by stworzyć substancję przypominającą miód, któremu brakuje pyłku kwiatowego.
  • Filtrują miód tak bardzo, że jest całkowicie pozbawiony pyłku, a jego pochodzenie jest niemożliwe do wyśledzenia.

Jak sprawdzić, czy miód jest fałszywy:

Weź łyżkę miodu i wlej go do szklanki wody. Jeśli miód rozpuszcza się – nie jest prawdziwy. Czysty miód osiada zawsze na dnie szklanki. Jeśli masz trochę jodyny w domu, wymieszaj z nią kilka kropel miodu w szklance wody. Jeśli miód staje się niebieski, ma w sobie skrobię kukurydzianą.

Zanurz zapałkę w miodzie, a następnie spróbuj ją odpalić za pomocą pudełka od zapałek. Jeśli zapałka się zapali, miód jest czysty. Włóż trochę miodu na łyżkę i lekko nią dyndaj aby sprawdzić, czy miód spada czy nie. Miód z dodatkiem wody będzie ściekać z łyżki; czysty miód pozostanie na miejscu.

Nie zapomnij dokładnie przeczytać etykiety i sprawdzić, czy miód zawiera fruktozowy syrop kukurydziany (HFC) lub glukozę – te dwa dodatki są często używane do rozcieńczenia miodu. Osobiście polecamy kupować miód od lokalnego producenta, jeśli istnieje taka możliwość.

Proszę podziel się tą ważną wiadomością z rodziną i przyjaciółmi na Facebooku, aby korzystali z wszystkich wartości miodu i byli w stanie rozpoznać jego podróbki!

error: Treść zabezpieczona przed kopiowaniem !!