Jak wzmocnić organizm i schudnąć jednocześnie – Ząbek czosnku i kefir to klucz.

„O kefirze i jego zdrowotnych właściwościach” – tak mógłby brzmieć tytuł artykułu Mechnikowa, biologa wyróżnionego Nagrodą Nobla, opublikowanego w 1908 roku. Mechnikow prezentuje w nim dowody na zdrowotne korzyści płynące z produktów mlecznych, w tym zdolność do przedłużania życia.

Kefir, choć nie jest uniwersalnym lekiem, odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia jelit i innych systemów organizmu.

Właściwości kefiru są wielorakie i korzystne dla zdrowia.

Probiotyk Lactobacillus kefiri, występujący w kefirze, potrafi hamować rozwój takich szkodliwych bakterii jak salmonella, Helicobacter pylori – głównych winowajców zapalenia błony śluzowej żołądka i choroby wrzodowej, oraz E. coli.

Probiotyki z kefiru skutecznie pomagają w leczeniu i zapobieganiu różnego rodzaju biegunkom oraz Zespółowi jelita drażliwego (IBS).

Kefir, w przeciwieństwie do pełnego mleka, zawiera mniej laktozy dzięki procesowi fermentacji, w którym bakterie przekształcają laktozę w kwas mlekowy. Dzięki temu osoby z nietolerancją laktozy mogą spożywać kefir bez obaw o wzdęcia czy inne nieprzyjemne objawy.

Regularne spożywanie kefiru to nie tylko korzyść dla układu trawiennego. Jest on źródłem wapnia, witaminy K2, która wspomaga absorpcję wapnia, a także witaminy D, magnezu, fosforu, wzmacniając tkankę kostną.

Kefir jest niskokalorycznym, naturalnie fermentowanym napojem białkowym, lekkostrawnym, szczególnie polecany do spożycia wieczorem.

Wieczorne picie kefiru jest zalecane.

W zależności od zawartości tłuszczu, szklanka kefiru dostarcza 100-120 kalorii, w tym 3-6 g tłuszczu, 5-6,5 g białka i 8-10 g węglowodanów, co pomaga zwalczać napady głodu.

Korzyści z picia kefiru wieczorem obejmują: zaspokojenie głodu, stabilizację metabolizmu, lepsze wchłanianie wapnia, brak wzdęć nocnych, zdrowy sen dzięki sytości oraz silną odporność – około 70% komórek immunomodulujących jest produkowanych w zdrowych jelitach.

Jak stosować kefir w diecie odchudzającej?

Najlepiej spożywać kefir w temperaturze pokojowej, powoli, małymi łykami. Jest to jeden z najszybszych i najskuteczniejszych sposobów na utratę wagi, dzięki niskiej kaloryczności i wsparciu dla jelit w absorpcji substancji rozkładających tłuszcz.

Dodaj do kefiru szczyptę cynamonu, imbiru i łyżeczkę miodu, aby zwiększyć spalanie tłuszczu. Łyżka stołowa oleju lnianego na 200 ml kefiru pomoże zwalczać zaparcia. Mieszając kefir z płatkami owsianymi, można uzyskać uczucie pełności – wystarczy dodać kilka łyżek płatków, wymieszać i odstawić na 10 minut.

Jeśli cierpisz na wrzody żołądka, zapalenie błony śluzowej żołądka lub nawracającą zgagę, skonsultuj się z lekarzem przed włączeniem kefiru do diety. Nie zapomnij podzielić się tymi informacjami z przyjaciółmi.

error: Treść zabezpieczona przed kopiowaniem !!