Zdrowie chroni, wnętrze przytulne czyni: Zdecydowanie tę roślinę warto mieć w domu.
Roślina o nazwie „Atlantic” Sternberga Zielistka, inaczej nazywana pająkiem, to zielone piękno pochodzące z Afryki.
W późniejszym czasie hodowano ją w różnych miejscach o klimacie tropikalnym, takich jak Wietnam czy Tajlandia. Rośnie jako niewielki krzew o wysokości do 40-50 cm, z krótkim kłączem, z którego wyrasta duża, mięsista bulwa, którą można odłączyć od łodygi.
W tym tekście odkryjesz, jak troszczyć się o tę roślinę i jak ją ożywić, gdy na twoich oczach zamiera.
Trudno jest nie spotkać tej rośliny. Nawet jeśli nie hodujesz jej samodzielnie, na pewno widziałeś ją u swojej babci lub u znajomych. A może u kolegi w biurze. Ta skromna roślina zdecydowanie zasługuje na uwagę.
Zabójca bakterii z zielonymi liśćmi
Oprócz łatwości w pielęgnacji, umiejętności przetrwania nawet w trudnych warunkach oświetleniowych i atrakcyjnego wyglądu, kryje w sobie więcej! Wielu hoduje obecnie rośliny domowe ze względu na ich właściwości lecznicze, korzystny wpływ na otoczenie i zdrowie człowieka.
Zielistka nie są wyjątkiem, mają dosłownie nieporównywalny wpływ na zdrowie. Oczyszczą każde pomieszczenie z toluenu, ksylenu, formaldehydu, benzenu i tlenku węgla.
Ta roślina, w porównaniu z innymi, ma niesamowitą moc oczyszczania powietrza ze szkodliwych substancji. Działa jak zielony odkurzacz, który dosłownie pochłania bakterie, szkodliwe substancje, zarodniki i zanieczyszczenia, które codziennie dostają się do naszych dróg oddechowych.
Roślina ta sprawia, że twoje otoczenie jest zdrowsze, ponieważ eliminuje smog, który zwłaszcza w miastach dociera także do mieszkań i biur.
Z tego powodu warto mieć ją w pobliżu. Dodatkowo, zmniejsza stres i pomaga lepiej spać – podczas odpoczynku roślina eliminuje alergeny i oczyszcza powietrze z toksyn oraz substancji powodujących problemy z oddychaniem w nocy. Jest to mało wymagająca i niezwykle użyteczna roślina doniczkowa!
Rozmnażanie
Chcąc zyskać więcej roślin z tej macierzystej, w zasadzie jest to dość proste. W pierwszej kolejności wyjmij roślinę z doniczki, oczyść z podłoża i podziel na kilka części.
Usuń całkowicie korzenie, pozostawiając jedynie bulwy. Następnie napełnij szklankę wodą o temperaturze pokojowej i umieść w niej przygotowane części. Mniej więcej po 11 dniach zobaczysz całkiem nowe korzenie.
Nie musisz sadzić rośliny w ten sposób ukorzenionej w glebie, ale możesz także hodować ją w wodzie w szklanym wazonie, tworząc piękną ozdobę. Wprawdzie można też posadzić ukorzenione części w doniczkach. Aby roślina rozwijała się prawidłowo, nie należy jej podlewać, gdyż nowe korzenie mogą zacząć gnić. Gleba powinna być bogata w składniki odżywcze, o dobrym drenażu i o pH 6-7,5. Można je nawozić naturalnym nawozem z popiołu, ryżu i włókna kokosowego.
Jak przywrócić mu życie, aby znów oczyszczał powietrze i niszczył bakterie w Twoim domu?
Czy zauważyłeś, że roślina więdnie, a końcówki jej liści stają się brązowe i suche?
Takie rośliny często atakowane są przez roztocza, problem można rozwiązać opryskując je co tydzień rozcieńczonym roztworem olejku Nimbus, aż znikną.
Jak sporządzić spray?
Ten spray można również stosować na inne zainfekowane rośliny, a także jest doskonały przeciwko komarom.
Jak przygotować olejek nimbus do opryskiwania roślin? Do aplikacji olejku nimbus w sprayu potrzebne będą:
- 1 litr czystej wody
- uprzednio oczyść pusty rozpylacz
- 1-2 łyżeczki olejku nimbus
- 1 łyżeczka łagodnego płynu do mycia naczyń Procedura mieszania wygląda następująco:
W butelce z rozpylaczem wymieszaj wodę i płyn do mycia naczyń. Woda nie powinna być ani bardzo zimna, ani bardzo gorąca, więc wybierz wodę o temperaturze pokojowej. Wymieszaj je dobrze razem. Jeśli stosujesz spray tylko profilaktycznie, dodaj 1 łyżeczkę olejku nimbus i dobrze wymieszaj.
Jeśli mieszasz spray w celu skutecznego zwalczania szkodników, dodaj 2 łyżeczki oleju i dobrze wymieszaj. Nakładaj w
Mieszając wodę i płyn do mycia naczyń w butelce z rozpylaczem, pamiętaj, aby woda miała temperaturę pokojową, ani zbyt zimną, ani zbyt gorącą. Następnie dobrze je wymieszaj. W przypadku stosowania sprayu profilaktycznie, dodaj jedną łyżeczkę olejku nimbus i dobrze wymieszaj.
W sytuacji, gdy celuje się w efektywną eliminację szkodników, dołącz dwie łyżeczki oleju i również dobrze wymieszaj. W razie konieczności, nałożyć na górną i dolną część liści roślin.
Kiedy warto zastosować olejek nimbus w sprayu?
Podczas profilaktyki stosuj co 14 dni, natomiast w celu usunięcia szkodników stosuj co 7 dni. Aplikuj rano lub wieczorem, a po zastosowaniu upewnij się, że roślina nie jest wystawiona na bezpośrednie promienie słoneczne.