Odkryj, czy jesteś narażony na schorzenia serca dzięki temu prostemu testowi.

Bez wątpienia główną przyczyną śmiertelności na świecie są choroby sercowo-naczyniowe.

Niekiedy ich objawy mogą być niewidoczne. Właśnie dlatego tak ważne jest precyzyjne, bezpieczne i wczesne określanie ryzyka. Naukowcy z Brown University odkryli metodę, by to zrealizować.

Zagadnienie zdrowia psychicznego w kontekście chorób sercowo-naczyniowych zostało zauważone przez badaczy.

Skupienie badaczy z uniwersytetu w USA położyło się na stresie psychicznym. Od wielu lat jest znane, że symptomy takie jak silna depresja, lęk czy zespół stresu pourazowego mogą wpływać na stan serca. Jednak, jak podkreśla Carly Goldstein z Brown University, lekarze dotychczas nie wykorzystywali tych informacji w praktyce.

Niestety, wiele badań dotyczących połączenia zdrowia psychicznego i chorób sercowo-naczyniowych koncentrowało się na osobach już zdiagnozowanych. Zdecydowanie mniej badano, jak psychiczne samopoczucie osób niezdiagnozowanych wpływa na ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Dlatego zespół z Brown University postanowił zgłębić ten temat.

Jak układ krążenia jest wpływany przez intensywny stres?

Badacze analizując trzy obszerne bazy danych, poszukiwali informacji dotyczących dorosłych osób, które nie miały wcześniejszej diagnozy psychiatrycznej, ale były badane pod kątem objawów depresji, lęku, PTSD, stresu oraz ogólnej kondycji psychicznej (łącznie 658 331 uczestników, w tym 58% to kobiety). Obserwowano ich przez ponad pół roku, badając ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Analiza ujawniła, że stres psychiczny mierzony krótkimi testami przesiewowymi faktycznie korelował z ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Zauważono, że osoby z wysokim poziomem stresu miały o 28% większe ryzyko zachorowania w porównaniu do osób z niskim poziomem stresu.

Z analizy wynika, że proste i znane testy przesiewowe mogą być efektywne w ocenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Co więcej, naukowcy wskazują, że ten proces jest prosty, nawet dla medyków bez psychologicznego wykształcenia.

Wnioski sugerują, że podczas wizyty lekarz mógłby podać pacjentowi krótki kwestionariusz o zdrowiu psychicznym, co pomogłoby zrozumieć potencjalne zagrożenia zdrowia psychicznego oraz ryzyko chorób sercowo-naczyniowych – mówi Carly Goldstein. Dodatkowo, na tej podstawie lekarz mógłby doradzić pacjentowi jak dbać o zdrowie psychiczne w celu poprawy kondycji sercowo-naczyniowej.

Emily Gathright, współautorka pracy, zauważa, że nasze badania dostarczają dowodów na to, iż stres psychiczny jest tak ważny w diagnostyce sercowo-naczyniowej jak inne czynniki, np. aktywność fizyczna czy poziom cholesterolu.

Autorzy badania zalecają, by regularne badania medyczne obejmowały również ocenę stanu zdrowia psychicznego pacjenta.

error: Treść zabezpieczona przed kopiowaniem !!