Chroni przed demencją i odmładza mózg nawet o cztery lata. Wystarczy jedna porcja dziennie.
Istnieją badania sugerujące, że jedzenie zielonych warzyw liściastych może mieć korzystny wpływ na zdrowie mózgu.
Jak wyjaśniają naukowcy, zielone warzywa liściaste są bogate w przeciwutleniacze, które mogą pomóc chronić mózg przed stresem oksydacyjnym związanym z gromadzeniem się płytek amyloidowych.
1. Spowalnia starzenie się mózgu nawet o cztery lata.
Naukowcy z Uniwersytetu w Chicago przebadali 581 osób, których średni wiek wynosił 84 lata, i które zgodziły się na pośmiertne badanie mózgu w celu wykrycia demencji. Co roku uczestnicy wypełniali ankiety dotyczące spożywanej przez siebie żywności. Osoby biorące udział w badaniu umierały średnio siedem lat po rozpoczęciu badania. U 39 proc. z nich otępienie rozpoznano tuż przed śmiercią, u 66 proc. spełniał kryteria choroby Alzheimera.
Podczas sekcji zwłok naukowcy zbadali mózgi pacjentów, aby określić ilość płytek amyloidowych , które znajdują się w mózgach osób chorych na chorobę Alzheimera, ale można je również znaleźć w mózgach osób starszych z prawidłowymi funkcjami poznawczymi. Następnie naukowcy przeanalizowali zebrane kwestionariusze dietetyczne i ocenili jakość diety każdej osoby. Wnioski wyciągnęli na podstawie tego, jak ściśle pacjenci przestrzegali diety śródziemnomorskiej, która faworyzuje zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak, jarmuż i inne warzywa. Odkryli, że u osób, które stosowały dietę bogatą w warzywa, w mózgach znajdowała się taka sama ilość płytki nazębnej, jak u osób młodszych o 4,25 roku.
2. Dieta śródziemnomorska chroni serce
Przypominamy, że tradycyjna dieta śródziemnomorska wiąże się z wieloma korzyściami zdrowotnymi. Badania wykazały, że dieta śródziemnomorska zmniejsza ryzyko chorób serca, zawału serca, udaru mózgu i śmierci z powodu chorób układu krążenia poprzez obniżenie złego cholesterolu (LDL), zmniejszenie stanu zapalnego i poprawę funkcjonowania naczyń krwionośnych. Pomaga także kontrolować poziom cukru we krwi i zwiększa wrażliwość na insulinę, co może zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2 .
Może również pomóc w utrzymaniu prawidłowej wagi dzięki bogactwu błonnika, zdrowych tłuszczów i białka. Błonnik pomaga utrzymać uczucie sytości. Dieta śródziemnomorska może również zmniejszać ryzyko niektórych nowotworów, takich jak rak okrężnicy, piersi i prostaty, dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy, błonnika i zdrowych tłuszczów. Warto zauważyć, że chociaż dieta śródziemnomorska może pomóc w ochronie przed chorobami, sama dieta nie gwarantuje zdrowia.
Na ryzyko rozwoju choroby wpływa również wiele innych aspektów stylu życia i diety, takich jak regularna aktywność fizyczna, utrzymywanie prawidłowej wagi i unikanie używek, takich jak alkohol i tytoń.