Krzew ten należy do mniej znanych ziół, jednak jego pozytywny wpływ na zdrowie jest niezaprzeczalny.
Nie wspominając już o tym, że nasze babcie nie wyobrażały sobie nawet rosołu bez niego. To skarb w ogrodzie, a w tym artykule poznasz 6 przydatnych trików, jak wyhodować mocny i zdrowy krzew, a nawet uda Ci się go wyhodować w doniczce.
Uzyskaj porady i postępuj zgodnie z zaleceniami podczas uprawy liguryjskiej. Roślina, o której mowa, nazywa się lubczyk i jeśli jeszcze jej nie uprawiasz, powinieneś zacząć jak najszybciej. Oprócz wspaniałych skutków zdrowotnych, sadzenie go w ogrodzie ma jeszcze jedną wspaniałą zaletę.
Może odstraszyć krety!
1. Miejsce w ogrodzie
Lubczyk rośnie na dobrze przepuszczalnej glebie. Wymaga gleby piaszczystej i w ogrodzie należy ją sadzić w wyższym miejscu, gdzie po deszczu nie tworzą się kałuże, najlepiej w półcieniu. Choć nie toleruje kałuż, potrzebuje stałego i odpowiedniego nawilżenia. Uprawia się ją z nasion, które można wysiewać jesienią lub wiosną w marcu. Gleba powinna być dobrze spulchniona , a nasiona wysiewać po podlaniu gleby. Następnie należy je przykryć cienką warstwą drobnej ziemi.
2. Przerzedzanie roślin
Lubczyk wykiełkuje po około 2-3 tygodniach od siewu wiosennego. Rok po siewie rośliny należy przerzedzić. Tworzy mocny, głęboki korzeń, a ponieważ jest rośliną bardzo mało wymagającą, wytrzymuje nadmierne upały i mrozy i toleruje niemal każde miejsce w ogrodzie.
3. Gleba
Lubczyk potrzebuje gleby ogrodowej zmieszanej z podłożem kwiatowym. Należy pamiętać, że nie toleruje gleb gliniastych i w żadnym wypadku nie może być glebą wapienną. Potrzebuje gleby dobrze przepuszczającej wodę i jak już wspomnieliśmy dobrze radzi sobie na glebach piaszczystych.
4. Ochrona młodych roślin
Choć lubczyk jest rośliną odporną w wieku dorosłym, młoda roślina jest delikatna i wrażliwa w pierwszych miesiącach wegetacji. Dlatego zabezpiecz młodą roślinę plastikiem lub ukryj ją pod wyciętą plastikową butelką i pozostaw pod przykryciem do końca kwietnia. Dzięki temu przeżyje i stanie się silniejszy.
5. Światło
Lubczyk najlepiej czuje się w półcieniu, a ostre popołudniowe słońce jej nie służy. Preferuje światło poranne i pośrednie. Jeśli lubczyk zostanie posadzony w bezpośrednim świetle słonecznym, będzie to dla niego śmiertelne.
6. Przestrzeń
Lubczyku nie należy sadzić w pobliżu ścian. Najlepszym miejscem do sadzenia jest pod drzewami zapewniającymi roślinie wystarczający cień i na skraju ogrodu.
Właściwości lecznicze lubczyku
- Zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych – Spożywanie fasoli lubczyku doskonale zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych, ponieważ ma działanie moczopędne i wspomaga oddawanie moczu bez utraty elektrolitów.
- Dla zdrowych płuc – Stosowany jest przy łagodzeniu kaszlu i bólu gardła. Roślina zawiera substancję zwaną eukaliptolem, która ma udowodnione działanie przeciwzapalne w astmie.
- Zdrowa skóra – Wykazano, że lubczyk może zmniejszać obrzęki skóry i dlatego nadaje się do leczenia chorób skóry, takich jak łuszczyca, zapalenie skóry i trądzik. Możesz nałożyć liście bezpośrednio na dotknięty obszar lub możesz zrobić maść z suszonego lubczyku.
- Właściwości antybakteryjne – Badania pokazują, że leczenie lubczyku jest skuteczne w walce z infekcjami bakteryjnymi.
- Ułatwia trawienie – Lubczyki najczęściej stosowany jest przy problemach trawiennych, gdyż zmniejsza wydzielanie gazów, łagodzi wzdęcia, kolki u dzieci oraz pomaga przy innych problemach trawiennych. Zawiera cytrynowy związek przeciwzapalny, który, jak wykazano w badaniu, ma znaczące działanie przeciwzapalne u szczurów z zapaleniem jelita grubego.
- Zdrowe stawy – Właściwości przeciwzapalne lubczyku są również przydatne w leczeniu chorób stawów, takich jak dna moczanowa, zapalenie stawów i stany zapalne reumatyczne.
- Hamuje alergie – Lubczyk zawiera również ważny związek przeciwzapalny zwany kwercetyną, który, jak wykazano, pomaga w leczeniu alergii. Kwercetyna hamuje wytwarzanie histamin w organizmie oraz zmniejsza podrażnienia skóry, zaczerwienienie oczu, katar i inne objawy alergii.
- Łagodzi bóle menstruacyjne – To zioło lecznicze stosuje się również w celu łagodzenia objawów menstruacyjnych, takich jak skurcze i bóle brzucha.