Mniszek lekarski w akcji: naturalny cud dla zdrowia wątroby i krwi, niezastąpiony w czasie grypy – połączenie niesamowitej mocy uzdrawiania i czystej natury.
Mniszek lekarski, choć często postrzegany jako zwyczajny chwast, jest obfity na łąkach i obszarach trawiastych. W trawie, niczym małe słońca, kwitnie jedną z pierwszych wiosną i pozostaje do końca lata, oferując niezwykłe właściwości lecznicze i wspomagając redukcję masy ciała.
Jest to roślina, której wszystkie części, od korzenia po kwiat, wykorzystuje się w celach leczniczych. Żółte główki mniszka lekarskiego, zdobiące wiosenne łąki, znane są ze swoich korzystnych właściwości w leczeniu infekcji płucnych, kamicy żółciowej, alergii wiosennych, obrzęków i nadciśnienia. Tradycyjnie uważane za eliksir długowieczności, mają szczególnie pozytywny wpływ na wątrobę.
Korzeń mniszka lekarskiego, działając moczopędnie i oczyszczająco, znajduje zastosowanie w leczeniu schorzeń skórnych, takich jak trądzik czy egzema, a także w przypadku zaparć, kamieni nerkowych oraz do oczyszczania krwi z toksyn, poprawiając funkcjonowanie wszystkich narządów. Pomaga też w problemach z wątrobą, zwiększając przepływ żółci i aktywność hepatocytów, co korzystnie wpływa na cały organizm. Herbata z korzenia mniszka lekarskiego sprzyja redukcji masy ciała.
Korzeń tej rośliny wspomaga również eliminację nadmiaru hormonów z wątroby, co przyczynia się do regulacji hormonalnej i może być pomocne dla kobiet z endometriozą, zespołem napięcia przedmiesiączkowego czy zespołem policystycznych jajników.
Liście mniszka lekarskiego wspierają funkcjonowanie nerek i regulują płyny ustrojowe, zmieniając procesy metaboliczne i stymulując funkcje narządów wydalniczych. Wspomagają detoksykację wątroby i zwiększają diurezę, równocześnie będąc bogatym źródłem wapnia i potasu, które pomagają zrównoważyć ewentualne straty minerałów.
Oprócz tego, mniszek lekarski przyczynia się do zmniejszenia obrzęków, zapobiegania wysokiemu ciśnieniu krwi i doskonale nadaje się do sałatek. Jego lecznicze działanie obejmuje wsparcie obronne organizmu, profilaktykę grypy i przeziębienia, oczyszczanie wątroby i nerek, działanie antyseptyczne i odtruwające, wspomaganie trawienia, przemiany materii, odkwaszania organizmu, stolca, a także działanie moczopędne, drenujące, oczyszczające i wspomagające pracę nerek i dróg moczowych.
Mniszek lekarski pomaga w gojeniu się skóry, ran i chorób skórnych, dezynfekuje rany, wspomaga i oczyszcza wątrobę, zapobiega chorobom wątroby, wspomaga tworzenie czerwonych krwinek, dotlenia krew, zapobiega i leczy anemię, wspomaga tworzenie tkanki kostnej, połączenie wapnia i witamin, eliminuje migreny, bóle brzucha, bóle stawów i mięśni.
Do przygotowania syropu z mniszka lekarskiego potrzebne są: 1 litr główek mniszka (zbieranych w słoneczną pogodę w czystym środowisku, najlepiej na rolniczych łąkach lub w lasach, pozbawionych owadów i pyłków), 500 g cukru (białego lub brązowego, z możliwością zmniejszenia ilości wedle gustu) i 2 litry wody.
Przygotowanie syropu polega na umieszczeniu kwiatów w dużym, zamykanym pojemniku, posypaniu cukrem i pozostawieniu na parapecie na dwa dni, czasem mieszając. Następnie wlewa się wodę i pozostawia na kolejny dzień, po czym przecedza przez ściereczkę, wyciskając sok z kwiatów.