Podwoisz swoje zbiory dzięki cennym poradom ogrodniczym: Ogórki wymagają pokrzywy, a czosnek uzdrowi chore pelargonie.
Przygotowaliśmy dla Ciebie zbiór starych porad doświadczonych ogrodników, które przydadzą Ci się przez cały sezon.
Ogórki muszą ukorzenić się w upale
Sprawdzoną metodą ogrzewania gleby jest łóżko z obornikiem. W rzeczywistości jest to zasada łaźni parowej. W bruzdę o głębokości 40 cm i szerokości 50-60 cm układamy warstwę obornika o grubości ok. 20 cm. Obornik dociskamy, obficie podlewamy i zasypujemy ziemią, co stworzy niewielki kopiec nad rowem, w którym sadzimy ogórki. Obornik odparowuje i dodaje ciepła glebie.
Pokrzywa to cud dla ogórków i pomidorów
Świeże liście pokrzywy, pokrojone na małe kawałki, włożyć do wiadra z około 10 litrami wody. Do produkcji tego nawozu idealnie nadaje się woda deszczowa. Przykryj mieszaninę ściereczką i pozostaw do zaparzenia na około dwa tygodnie. Mieszanina musi oddychać. Kiedy płyn ściemnieje i przestanie się pienić, domowy nawóz naturalny jest gotowy do użycia.
Mieszanka liści i wody musi być przykryta, jeśli nie masz płótna, możesz również użyć grubej siatki. Mieszankę używamy w następujący sposób: Rozcieńcz około pół litra tego domowej roboty płynnego nawozu z 10 litrami wody i podlewaj rośliny tym roztworem raz lub dwa razy w tygodniu, nie częściej.
Ten naturalny nawóz jest korzystny nie tylko dla roślin doniczkowych, ale wszystkich grządek w ogrodzie – szczególnie dobrze sprawdzi się pod pomidory i ogórki. Jednak fasola, groszek i cebula są wyjątkami. Jeśli na roślinach znajdują się mszyce, można je opryskać tym płynnym nawozem, ponieważ tworzy on warstwę krzemianów, która uniemożliwia mszycom wnikanie do komórek roślinnych i ich wysysanie. Jednak ta ochrona trwa tylko do następnego deszczu.
Jak odstraszyć kreta
Kret ma bardzo dobry i wrażliwy węch. Wystarczy więc wiedzieć, co mu nie pasuje i jest chociaż chwilowy spokój. Twaróg ołomuniecki, skórka z cytryny, czosnek… Niektóre rośliny mają też właściwości odstraszające – np. Aksamitki.
A co z mrówkami w pobliżu truskawek?
Posyp truskawki sodą oczyszczoną lub proszkiem do pieczenia. Pomocne będą również pułapki wazelinowe – wystarczy położyć trochę wazeliny na drzewku i posypać cukrem. Działa jak doskonała pułapka lepowa. Chroń truskawki roślinami odstraszającymi mrówki.
Posadź krwawnik, miętę lub kocie oko w pobliżu grządki truskawek (najlepiej wokół niej) – pamiętaj jednak, że jeśli masz kota, zakocha się w tej roślinie.
Ludzie mają też bardzo dobre doświadczenia ze stosowaniem aromatycznych przypraw. Jeśli po gwarancji znajdziesz cynamon, ostrą paprykę lub goździki, nie wahaj się rozrzucić ich na ziemi wokół truskawek. Aromatyczny zapach odstrasza mrówki.
Rośliny chroniące i poprawiające smak
Umieść chrzan wokół krawędzi ziemniaków, aby chronić je przed robakami. Dziurawiec jest uważany za ogólny środek odstraszający owady. Mięta poprawia smak pomidorów.
Ostropest plamisty odstrasza krety i myszy. Rukiew wodna poprawia wzrost i smak rzodkiewki, kapusty, dyni. Ogrodnicy powinni sadzić ją pod drzewami owocowymi, aby odstraszyć owady.
Chcesz mieć piękne róże?
Aby uzyskać piękne róże ogrodowe, posadź w ich pobliżu czosnek. Czosnek odstrasza szkodniki i mszyce, które zwykle atakują róże. Jeśli uprawiasz czosnek w pobliżu róż, szkodniki będą trzymać się z daleka, ponieważ zapach czosnku odstrasza je z daleka. Chociaż czosnek nie pachnie najbardziej zachęcająco, może faktycznie zrobić kolejną wspaniałą przysługę dla róż. Podkreśla ich zapach. Dzięki niemu róże pachną bardziej wyraziście i piękniej.
Nie wylewaj wody po ugotowaniu jajka
Podczas gotowania jajek do wody uwalniane są cenne substancje, zwłaszcza wapń, który nadaje roślinom siłę i piękno. Po prostu wlej wodę do butelki, pozwól jej ostygnąć i używaj jej do podlewania roślin domowych raz w miesiącu. Zachowaj to również dla swoich pomidorów. Podlewaj pomidory tą wodą 1-2 razy w miesiącu, a dostarczysz im wielu cennych składników odżywczych, które inaczej wylałbyś do kanalizacji.
Czosnek leczy choroby kwiatów
Ugotuj ok. 6 ząbków czosnku w litrze gorącej wody i pozostaw do zaparzenia na ok. 20 minut. Do wody przeznaczonej do podlewania roślin dodajemy 3 łyżki stołowe na litr wody.
Ząbki czosnku z gałką muszkatołową
Moja babcia zawsze wiedziała, jak wsadzić kilka strąków do ziemi pod pelargonie. Nigdy nie miała problemu z mszycami, a jej pelargonie były zawsze najpiękniejsze na całej ulicy.