Każdy z nas mógł już słyszeć o leczniczych właściwościach rośliny Aloe Vera.
Jeżeli posiadasz tę roślinę, która zdobi tylko Twój parapet, powinno to zwrócić Twoją uwagę. Sukulent ten, pochodzący z rodziny Asphodelaceae, to prawdziwe cudo, które masz w swoim domu! Roślina ta rośnie w rejonach subtropikalnych i tropikalnych, posiada krótką łodygę i mięsiste liście zwijające się ku górze, przypominające kształtem gwiazdę.
Aloes to roślina łatwa w pielęgnacji.
Ze względu na swoje pochodzenie z suchych klimatów, nie wymaga ona częstego podlewania i znosi dłuższe okresy suszy. Podlewanie co 25-30 dni wystarczy, a gleba powinna być przewiewna, aby zapewnić roślinie odpowiedni drenaż. Nadmiar wilgoci jest dla aloesu szkodliwy.
Aloes słynie ze swoich leczniczych właściwości od czasów starożytnego Egiptu, skąd pochodzi pierwsza wzmianka o jego zastosowaniu.
Papirusy opisują 12 różnych zabiegów, gdzie aloes był głównym składnikiem. Dzisiaj jest popularny na całym świecie, zyskując miano „nieśmiertelnej rośliny”.
Aloes znajdziemy w postaci pasty lub soku, wyprodukowanych z grubych, mięsistych liści.
Aby rozpoznać, czy liście są gotowe do przetworzenia, końcówka powinna być twarda i lekko wysuszona. Zaleca się przechowywanie liści w lodówce przez kilka dni przed użyciem i płukanie ich pod ciepłą, przegotowaną wodą.
Właściwości aloesu obejmują działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Jest bogaty w minerały i witaminy, pomaga w walce z wrzodami, egzemą, zapaleniem skóry i trądzikiem.
Trzy lata temu odkryłam połączenie liści Aloe Vera z alkoholem, które pomogło złagodzić ból spowodowany zespołem cieśni nadgarstka. Mieszanka aloesu, Alpa francówki i aspiryny przyniosła ulgę także mojemu mężowi, cierpiącemu na bolące kolana. Może również pomóc Tobie, jeśli zmagasz się z podobnymi dolegliwościami.