Poznaj dobrych przyjaciół Twoich pomidorów, którzy chronią je przed niepożądanymi gośćmi i niewiarygodnie owocują.

Poznaj dobrych przyjaciół Twoich pomidorów, którzy chronią je przed niepożądanymi gośćmi i niewiarygodnie owocują!

Choć wydaje się to niemożliwe, rośliny rzeczywiście posiadają swoich przyjaciół! Poznaj dobrych kumpli pomidorów!

Dobrym pomysłem jest sadzić pomidory w otoczeniu roślin, które staną się ich przyjaciółmi. Dotrzymają im towarzystwa i ochronią przed niepożądanymi gośćmi, jakimi są szkodniki. Dzięki roślinnym przyjaciołom Twoje pomidory rozwiną się jak nigdy wcześniej!

Na czym polega towarzyszące sadzenie?

Towarzyszące sadzenie polega na posadzeniu różnych gatunków roślin w celu uzyskania wspólnej dla nich korzyści. Warto uprawiać razem pewne rośliny, by mogły wejść w symbiozę dotyczącą pomocy w zdolności odstraszania szkodników. Takie towarzyszące sadzenie pomoże w ich wzrastaniu oraz w nawykach żywieniowych.

Plusy towarzyszącego sadzenia

Zmniejszone ryzyko

W wyniku upadku, choroby bądź zaatakowania przez różne szkodniki jednej rośliny może zostać zniszczona cała Twoja uprawa. Aby zmniejszyć to ryzyko, postaraj się wprowadzać naturalne wzorce różnorodności i wzrostu. Nie sadź roślin w dużych monokulturach (w przypadku pomidorów: nie sadź ich w jednej sekcji). Staraj się sadzać rośliny w polikulturach. Dzięki nim zapewnisz roślinom jak najbardziej naturalny wzrost.

Ochrona upraw

Przed złą pogodą, taką jak wiatr bądź nadmierne słońce, rośliny chroni sadzenie towarzyszące. Wprowadzenie do swoich upraw roślin kruchych zagwarantuje sukces także tym większym, bardziej wytrzymałym.

Ochrona przed szkodnikami

Sadzenie towarzyszące sprawa, że rośliny stoją na wygranej pozycji w starciu ze szkodnikami. Uprawa, która jest podatna na inwazję niepożądanych gości, powinna być posadzona w pobliżu roślin, których szkodniki nie lubią. Dzięki temu w bezpieczny i naturalny sposób zyskasz tarczę ochronną dla Twoich roślin.

Miłe zaskoczenie

Rośliny wytwarzające nektar i pyłek, które zostają posadzone w pobliżu owoców i warzyw, zwiększają populację przydatnych owadów, które zwalczają szkodniki.

Nagietek

Nagietek stanowi przykład dobrego przyjaciela pomidora. Wynika to z ich wspólnych potrzeb. Substancje chemiczne wytwarzane przez nagietek odstraszają mole. Pomidory są chronione dzięki nagietkowi także przed nicieniami w glebie.

Jak prawidłowo posadzić nagietek z pomidorami? Zacznij od sadzonek pomidorów, a potem zrób otwory w gwoździu. Czterdzieści pięć centymetrów powinna wynosić odległość pomiędzy tymi dwiema roślinami. Dzięki temu zapewnisz swoim pomidorom prawidłowy rozwój i odpowiednio dużo miejsca.

Bazylia

Bazylia jest najlepszą przyjaciółką pomidorów. Sprawia, że nabierają lepszego smaku, a dodatkowo odstrasza takie szkodniki, jak: roztocza, komary, muchy, mszyce i robaki. Pomidorom dobrze robią także uprawy szparagów oraz papryki.

Czosnek

Czosnek jest wspaniałym przyjacielem pomidorów, ponieważ chroni przed mszycami. Dzięki wysokiej zawartości siarki nie dopuszcza do pomidorów ciem i innych niepożądanych gości. Czosnek dobrze dogaduje się także z truskawkami, sałatkami, burakami, ziemniakami, różami, selerami oraz drzewami owocowymi. Jest zaś największym wrogiem grochu.

Pozostałe sposoby na towarzyszące sadzenie

  • Ogórki – lubią się z grochem, kukurydzą, selerem, rzodkiewką, koprem, szparagami, sałatą, fasolą, cebulą i głębokimi warzywami.
  • Koperek – w jego dietę wchodzi kapusta, ogórki i kalafior. Przyjaźni się także z kukurydzą, cebulą i sałatą. Koperek jest zaś wrogiem pomidorów i marchewki.
  • Morele i jabłka – doskonale dogadują się z nagietkiem i czosnkiem.
  • Buraki – dobrzy przyjaciele ziemniaków, kukurydzy, czosnku, mięty i surówek.
  • Fasola – świetnie dogaduje się z grochem, selerem, bakłażanem, marchewką, kukurydzą, truskawkami, ogórkami, ziemniakami i rzodkiewką.
  • Słonecznik i kukurydza – stanowią wsparcie dla pomidorów, polepszając ich smak i wzrost. Nie lubią się jednak z szałwią i ziemniakami.

Pamiętaj, że nie należy łączyć ze sobą upraw poru, czosnku, szczypiorku i cebuli, a także buraków. Te rośliny spowalniają bowiem nawzajem swój wzrost.

error: Treść zabezpieczona przed kopiowaniem !!