Nie uwierzysz w moc tej rośliny: Umieść ją w pustym kącie ogrodu i zapomnij o rozczarowaniach.
Nasza babcia namawiała nas, by w ogrodzie, tam gdzie przestrzeń jest pusta, posadzić skalnicę. Jest to roślina pochodząca z gór, którą z powodzeniem zaadaptowaliśmy do warunków naszych ogrodów.
W miejscach takich jak skalniaki, na dachach, przy ścianach budynków czy w ceramice, skalnica czuje się jak w domu. Jest to roślina niewymagająca, przystosowana do trudnych warunków. Wystarczy dać jej szansę, a przekonasz się, że nie jest jedynie dekoracyjnym dodatkiem.
Jej działanie można porównać do aloesu, choć niektórzy uważają, że jest nawet silniejsza. Doskonale radzi sobie z suchą, podrażnioną, swędzącą skórą oraz egzemą. Od marca do października liście tej rośliny możemy wykorzystać do pielęgnacji skóry. Dodatkowo, skalnica rośnie bardzo szybko.
Pojawiają się na niej również liście przypominające kształtem mandalę. Małe, różowe kwiaty pojawiają się na wysokiej łodydze na wysokości 20-30 cm. Ziele dziurawca ma właściwości przeciwzapalne, antybiotyczne, przeciwbakteryjne, moczopędne, uspokajające, regenerujące i przeciwdrgawkowe.
Skalnica – ratunek dla skóry
Dziurawiec jest niezastąpiony dla osób borykających się z egzemą – kilka świeżych listków wystarczy nałożyć bezpośrednio na skórę. Zobaczysz i poczujesz szybką poprawę. Niektórzy pacjenci zgłaszają nawet całkowite ustąpienie objawów egzemy.
Skalnica radzi sobie również z brodawkami i odciskami. W przypadku ich wystąpienia wystarczy wcierać w nie miazgę z liści, aż narośl zniknie. Sok z liści przyspiesza gojenie i eliminuje bakterie.
Ponadto, jest pomocna w różnego rodzaju problemach skórnych, takich jak trądzik, ciemne plamy, oparzenia słoneczne, piegi, blizny i inne niedoskonałości. Działa również na choroby nerek, infekcje ucha, bóle zębów, biegunki, gorączki i hemoroidy.