Grzyb z rodzaju Candida zazwyczaj nie szkodzi organizmowi swojego żywiciela, chyba że wystąpią do tego dogodne warunki. Może być to przyjmowanie leków na bazie steroidów, stosowanie antykoncepcji hormonalnej albo zażywanie antybiotyków.
Te czynniki sprawiają, że organizm jest osłabiony i podatny na patologiczne namnażanie się grzybów. Infekcje bakteryjne lub wirusowe także zwiększają szansę na kandydozę. Zakażenie grzybicze sprawia, że organizm ulega zakwaszeniu. Z kolei zwiększona kwasowość działa niekorzystnie na pracę jelit, a to z kolei prowadzi do dalszej inwazji grzybów. Takie błędne koło może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia!
Powinno się zrobić go od razu po wstaniu, a na pewno przed umyciem zębów. Da to największą wiarygodność. Sięgnij po szklankę z wodą i napluj do niej (zbierz w tym celu trochę więcej śliny). Szklanka koniecznie musi być przezroczysta, bo w przeciwnym wypadku nie zaobserwujesz tego, co ważne, a to utrudni diagnozę.
Następnie przeznacz godzinę na obserwowanie zachowania swojej śliny (takie obserwacje rób co kwadrans). Jeżeli zauważysz, że ślina ma odnogi, które się unoszą na wodzie, może to być objaw kandydozy. Innym sygnałem alarmowym jest rozdrobniona „chmura” powstała ze śliny, która albo unosi się na wodzie tak jak aerozol, albo opada na dno.
Recover your password.
A password will be e-mailed to you.