Ze względu na fakt, iż niektóre gatunki roślin wypuszczają korzenie mniej intensywnie od pozostałych, należy w naturalny sposób wspomóc ten proces. Najlepsze metody, to oczywiście te domowe, bez używania chemii.
Dobrym patentem jest dodanie do sadzonek organicznego miodu. Miód oprócz właściwości aktywujących wzrost i rozwój korzeni, działa także dezynfekująco. Dzięki jego lepkości, patogeny obecne w podłożu, będą miały utrudniony dostęp do uszkodzeń na powierzchni pędów.
Tak prosty zabieg w niezawodny sposób wspomoże cały system rozmnażania i aktywuje proces ukorzeniania się naszych ulubionych roślin. Bardzo pozytywnym zjawiskiem w ostatnich czasach, jest powrót do dawnych metod i czynności, które oprócz tego, że opierały się wyłącznie na niewyszukanych składnikach, to jeszcze działały w zgodzie ze środowiskiem i bez negatywnego wpływu na nasze zdrowie.
Takie sztuczki wykonywali już nasi dziadkowie, kiedy nie było jeszcze dostępnych chemicznych stymulatorów wzrostu w sklepach. A jak wiadomo, nie ma nic cenniejszego od naturalnych metod, które sprawiają cuda.
Przygotowanie mieszanki krok po kroku:
Składniki:
- 1 litr wody
- 1 łyżeczka miodu
Podgrzej delikatnie szklankę wody – 250 ml – (woda nie może być gorąca) i rozpuść w niej miód. Do tak przygotowanej mieszanki, wlej resztę zimnej wody (750 ml). W miodowym roztworze namocz odcięte sadzonki. Optymalny czas moczenia, w którym wszystkie aktywnie biologiczne substancje przenikną do ich wnętrza, to 24 godziny. Czas jest oczywiście zróżnicowany dla poszczególnych gatunków.
Po tym czasie do doniczki wsyp ziemię, zrób w niej dziurę i wsadź sadzonkę. Nie powinna być zbyt głęboko wciśnięta, żeby umożliwić najlepsze działanie mieszance stymulującej wzrost. Ziemię wokół rośliny lekko przyklep i zalej delikatnie wodą, co zagwarantuje właściwą przyczepność.
Kolejnym trikiem jest zastosowanie wywaru z wierzby, kiedy chcemy domowym sposobem rozmnożyć sadzonki. Sprawdzi się zarówno u roślin mało wymagających: lawendy, pelargonii, jak i drzew owocowych.
Czego będziemy potrzebować?
Składniki:
- 15-20 gałązek wierzby dowolnego gatunku
- miska z letnią wodą
Wykonanie:
Gałązki wierzby potnij na małe kawałki i delikatnie włóż do miski z wodą. Odłóż na 48 godzin. Po tym czasie wyjmij gałązki, a w powstałym roztworze zamocz sadzonki i pozostaw je tym razem na 24 godziny. Teraz wystarczy już tylko posadzić je w wybranym miejscu.
Roztwór ukorzeniający można przechowywać w lodówce lub innym chłodnym miejscu nawet przez miesiąc.
Istnieje jeszcze trzeci domowy patent, który posłuży nam do stymulacji systemu korzeniowego. Jest to roztwór przygotowany z drożdży. Oprócz tego, że korzenie szybciej się rozwiną, to wyrosną mocniejsze.
Składniki:
- 100 g drożdży
- 1 litr wody
Wykonanie:
Wymieszaj drożdże z letnią wodą i włóż sadzonki do mieszanki. Powinny się w niej inkubować 24 godziny. Po upływie doby, dokładnie spłucz drożdżowy roztwór i posadź sadzonki w wybranym miejscu. To sprawdzony sposób na piękne, mocne i zdrowe rośliny, które będą cieszyć oko i ozdabiać nasze cztery kąty.