Domowy sposób na pozbycie się moli spożywczych z kuchni na dobre.

Mąka i płatki zbożowe, które są niezastąpione w kuchni przy przygotowywaniu chleba i wszelkiego rodzaju ciast, często są atakowane przez mole spożywcze.

Kiedy zadomowią się w twoim jedzeniu, bardzo trudno jest się ich pozbyć. Ponadto zanieczyszczona w ten sposób żywność ulega degradacji i nie nadaje się do dalszego wykorzystania.

Mamy dla Ciebie domowy trik, dzięki któremu raz czy dwa pozbędziesz się tego dokuczliwego szkodnika. Pierwszą zasadą jest ich odpowiednie przechowywanie, aby w ogóle nie dostały się do nich mole. Jeśli nie wiesz, jak przechowywać mąkę i zboża, poniższe wiersze będą dla Ciebie bardzo przydatne.

Domowy środek na mole – działa nawet na mole odzieżowe!

Składniki:

  • Filtrowana woda – 200 ml
  • Goździki – 20 do 30 głów
  • Zwykły alkohol – 300 ml

Przygotowanie:

Zagotuj wodę i dodaj do niej goździki – gotuj przez 5-10 minut. Następnie przelej do butelki i pozostaw do ostygnięcia. Na koniec wystarczy dodać alkohol, wymieszać i gotowe. Rozpyl w szafce na żywność, blacie kuchennym, a nawet w szafie.

To także doskonała profilaktyka przed szkodnikami – mi pomogła na ćmę, ale podobno działa też na inne szkodniki. Niektórzy ludzie spryskują nim ramy okienne i drzwiowe, aby odstraszyć pająki i robale. Spróbuj, zdecydowanie polecam. 🙂

Sztuczka mojej prababci

Nasza prababcia może nie umie obsługiwać komputera czy nowoczesnej zmywarki, ale jeśli chodzi o praktyczne rady na całe życie, jej mądrość jest bezcenna. Ostatni raz miałam okazję jej spróbować, gdy walczyliśmy w domu ze skrzydlatym problemem zwanym ćmą pokarmową.

Widziałem jedno, drugie i wiedziałem, że jest źle. Oczywiście, jeśli znajdziesz je w jedzeniu, zdecydowanie powinieneś je wyrzucić. Można to rozpoznać po maleńkich pajęczynach. Prawdopodobnie zwabiła ich do nas podarta torebka płatków owsianych w kuchni. Ale samo wyeliminowanie go nie wystarczyło. Te szumowiny mogą rozprzestrzeniać się naprawdę szybko.

Wspomniałam o tym problemie naszej prababci i od razu znalazła rozwiązanie – ocet laurowy. Nigdy o tym nie słyszałem, ale skorzystałem z porady, spróbowałem i zgłaszam sukcesy na wszystkich frontach. Ani śladu ćmy. Zdecydowanie spróbuj, nie masz nic do stracenia.

Składniki:

  • Ocet winny
  • Liść laurowy

Przygotowanie:

Do octu wsyp kilka liści laurowych i pozwól mu parzyć przynajmniej 1 dzień – najlepiej jeszcze dłużej, im mocniejszy aromat, tym lepiej dla Ciebie, tym gorzej dla ćmy. Zaparzony ocet przecedź i przetrzyj wnętrze szafek – wyczyścisz je, zdezynfekujesz, pozbędziesz się pleśni i koniecznie je usuniesz.

Następnie odkładam jedzenie z linii i kładę po 2-3 liście laurowe na każdej półce. Zapewni to gwarancję, że ćmy nie wrócą do ciebie nawet po tygodniach. Cóż mogę dodać, mądrość starych matek jest bezcenna.

Mówi się, że doskonały jest też ocet, w którym zaparza się skórki z cytryny, jednak ta metoda trwa dłużej – trzeba parzyć przynajmniej tydzień. Ale myślę, że pachnie lepiej, zresztą prawdą jest, że cytrusowy zapach też odstrasza mole. Spróbuj więc w zależności od tego, jakie składniki masz w domu. 🙂

Jak prawidłowo przechowywać mąkę i zboża?

Jeśli nie przechowujesz tych produktów prawidłowo, są one łatwo atakowane przez mole spożywcze i stają się niezdatne do spożycia. Aby uniknąć pojawienia się lub rozprzestrzenienia tego nieprzyjemnego szkodnika w żywności, wybierz hermetyczne pojemniki do przechowywania.

Hermetyczne pojemniki

Niezależnie od tego, czy są to płatki zbożowe czy mąka, nie wahaj się wyjąć ich z oryginalnego opakowania i umieść w hermetycznych pojemnikach lub szklankach, jeśli to możliwe, najlepiej w szkle. W ten sposób będą lepiej zachowane i chronione przed otaczającym powietrzem, które mogłoby spowodować ich degradację. Aby uniknąć ryzyka, na każdym słoiczku możesz również umieścić datę zakupu i datę ważności produktu.

Ponadto nie zapomnij umieścić pojemników w suchym i chłodnym miejscu. Roztocza pokarmowe preferują ciepłe miejsca. Zwykle składają jaja w temperaturze powyżej 20 stopni. Oprócz tej wskazówki możesz również postępować zgodnie z tymi wskazówkami, aby lepiej zachować mąkę i ziarna.

Wyczyść szafki kuchenne białym octem 

Oprócz przechowywania mąki w hermetycznych pojemnikach oraz w suchych i chłodnych miejscach, należy również pamiętać o czyszczeniu szafek kuchennych , aby pozbyć się wszystkich moli, larw i innych owadów. Możesz do tego użyć zwykłego octu.

Motyle nienawidzą jego zapachu. Wszystko, co musisz zrobić, to napełnić butelkę z rozpylaczem roztworem octu i wody, a następnie spryskać nim szafki. Jeśli Twoja mąka lub płatki nadal znajdują się w oryginalnym opakowaniu, pamiętaj, aby umieścić je z powrotem w szafce dopiero po dokładnym sprawdzeniu półek i całkowitym wysuszeniu.

Rozrzuć kilka liści laurowych między szklankami 

Aby chronić mąkę i ziarna, możesz również zapobiegać molom spożywczym , używając liści laurowych. Są skuteczne przeciwko tego typu insektom bez konieczności uciekania się do insektycydów. Wystarczy umieścić kilka liści laurowych w szafkach lub pojemnikach. Ich wyraźny aromat odstrasza tego typu szkodniki.

Bez względu na to, jakie ziarna chcesz przechowywać, liść laurowy będzie Twoim najlepszym sprzymierzeńcem w zapobieganiu pojawianiu się moli spożywczych. Stosując się do tych wskazówek, będziesz mógł długo przechowywać mąkę i wszystkie zboża w swojej kuchni.

Inne domowe sztuczki, które odstraszają ćmy

Drewno cedrowe

Podobnie jak inne szkodniki, ćmy są uczulone na zapach drewna cedrowego. Wystarczy kawałek cedru, a nogi (czyli skrzydła) zarzucą na ramiona.

Suszona skórka cytrusowa

Mandarynki, pomarańcze, cytryna lub limonka. Jeśli masz je w domu, zdecydowanie nie wyrzucaj kory, tylko pozwól jej wyschnąć i rozłóż ją na znanych terenach, na których występują mole.

Urozmaicić ich życie

Niektóre rodzaje przypraw mogą odstraszać ćmy od jedzenia. Pomocny jest cynamon, goździki, ziele angielskie i liść laurowy. Umieść te przyprawy bezpośrednio w słoikach, w których przechowujesz żywność i rozłóż kilka kawałków po całej przestrzeni.

Oprócz przypraw pomogą również aromatyczne zioła, takie jak lawenda czy tymianek . Ćmy nienawidzą silnego zapachu ziół.

Zastaw na nich pułapkę

Ćmy też kochają piwo i jeśli zostawisz je w przestrzeni, na pewno wyjdą ze swoich kryjówek. Umieść bandaż na szklance piwa i zawiąż go gumką recepturką. Proszę przygotować pułapkę, w którą łatwo mogą się dostać, ale już nie znajdą drogi do wolności.

Podobnie jak piwo, chmiel jest również dobrym wyborem . Działa zapobiegawczo na mole. Powieś torbę z chmielem na półce lub po prostu umieść ją w pobliżu jedzenia.

Tytoń

Umieść torbę z tytoniem w miejscu, w którym zwykle pojawiają się mole. Jego zapach je odstrasza.

Wino wytrawne

Przyciąga te potwory jak ocet. Kiedy urządzasz przyjęcie, umieść butelkę z odrobiną wina na dnie spiżarni lub w miejscach, w których widziano mole. Ćmy toną zarówno w winie, jak iw occie.

Zapobieganie nawrotom:

Po otwarciu żywności nie przechowuj jej w oryginalnych torebkach, ale natychmiast wlej do zamykanych puszek lub szklanych słoików. Utrzymuj go w czystości i uważaj na resztki jedzenia. Wyrzuć żywność natychmiast po zakończeniu gwarancji.

Jeśli znajdziesz larwy w jedzeniu, natychmiast je wyrzuć (nie próbuj ich wyławiać i oszczędzać jedzenia, nigdy nie odniesiesz pełnego sukcesu). Nie gromadź niepotrzebnie zapasów żywności. Wystarczająco przewietrzyć – ćmy nie lubią przeciągów.

Powodzenia!

error: Treść zabezpieczona przed kopiowaniem !!