Jak zasiać koperek w prawidłowy sposób tak, aby urósł dorodny. Wskazówki, które każdy powinien znać.
Letni posiłek w postaci młodych ziemniaków, świeżej surówki oraz sosu – bez dodatku koperku ciężko go sobie wyobrazić. To koperek nadaje daniom wyrazisty smak.
Jesienią zbierzesz koper, który posadziłeś latem. Tak zerwany koper pozwoli dłużej cieszyć się jego pysznym smakiem. Poniżej przedstawię Ci, co jest najważniejsze przy siewie koperku w lipcu.
Jak powinno się sadzić koper w lipcu
Gleba
Pierwszą rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę jest miejsce, gdzie chcemy wysiać koper. Obszar ten musi znajdować się w słońcu. Przed rozpoczęciem siewu powinno się dostarczyć glebie dodatki organiczne. Należy pamiętać, że gleba zawierająca dużo wapnia, nie nadaje się do uprawy tego typu. Jako nawóz powinniśmy wybrać kompost albo humus.
Nasiona
Przygotowania nasion należy rozpocząć 2 dni przed przystąpieniem do siewu. W pierwszej kolejności nasiona należy położyć na gazie lub płóciennej szmatce, a następnie zalać wodą, którą co 8 godzin należy zmieniać. Po tygodniu powinieneś zauważyć już pierwsze kiełki. Jeśli natomiast nie zdecydujesz się na zastosowanie wody i namoczenia w niej nasion, to pierwszych pędów możesz spodziewać się dopiero po 2 tygodniach.
Siew
Kiedy mamy już przygotowaną glebę oraz nasiona, możemy przystąpić do siewu kopru. Miejsce, w którym posadzimy koper może znajdować się obok innych warzyw, np. cebuli, sałaty czy rzodkiewki. Dziurki, w których umieścimy ziarna powinny być o głębokości ok. 3 cm oraz powinny znajdować się w odległości ok. 25 cm od siebie.
Przerzedzanie
Kiedy już zobaczymy pierwsze pędy, powinniśmy je nieco przerzedzić. Aby koper mógł dalej rosnąć w odpowiednim tempie należy pamiętać, aby czynność przerzedzania powtarzać również po każdym podlewaniu i deszczu.
Czynność tę warto już zastosować przy pojawieniu się pierwszych 3-4 liści. Idealną odległością między ziołami są 3-5 cm.
Wbrew pozorom rozpoczęcie siewu kopru podczas lata nie jest wcale takie trudne. Najważniejsze, aby stan podłoża był na bieżąco sprawdzany. Glebę należy również regularnie podlewać, a w razie potrzeby zastosować azot. Powodzenia!