Jeśli masz te liście w ogrodzie – zapomnij o nadciśnieniu, żylakach czy alergii: Warto stosować te liście wiosną / latem
Jeśli posiadasz to w swoim ogrodzie, to tak, jakbyś miał swojego naturalnego lekarza! Zapomnij o wysokim nadciśnieniu, żylakach i alergiach. Te liście najlepiej stosować wioną.
Nie każdy wie, że liście winorośli są bardzo ważnym elementem diety. Również medycyna tradycyjna bardzo chętnie je wykorzystuje.
Jest szczególnie lubiana w krajach takich jak Włochy, Francja, Grecja czy Albania. Mieszkańcy tych miast doskonale znają cenne właściwości tej rośliny.
Korzyści płynące z liści winorośli:
- wzmacnianie odporności, ochrona przed wirusami i bakteriami
- oczyszczanie nerek, pęcherza i dróg moczowych
- działanie przeciwnowotworowe za sprawą specyficznej kombinacji składników odżywczych, przeciwutleniaczy oraz witamin
- pobudzanie krążenia krwi, obniżanie ciśnienia, ochrona naczyń krwionośnych
- źródło resweratolu spowalniające procesy starzenia
Jak wykorzystać liście?
Liście te zalecane są przede wszystkim, jako dodatek do dań, jednak bardzo dobrym pomysłem jest także herbata winogronowa z suszonych liści. Znakomite są również okłady, które przygotowywane są podobnie jak kapusta, delikatnie ubijane i przykładane w bolące miejsca.
Na grypę i przeziębienie skuteczna jest herbata z suszonych liści. Wystarczy zalać 2 łyżeczki liści 200 ml wrzącej wody i parzyć przez 4 minuty.
Systematyczne picie takiej mikstury z liści winorośli pomaga zwalczyć poważne choroby, do których należą cukrzyca czy nadciśnienie. Ponad to wspomagają perystaltykę jelit oraz chronią wątrobę. Ważne, aby spożywać napój co najmniej raz dziennie w okresie zwiększonego ryzyka zachorowań.
Także choroby skóry Ci nie straszne, jeżeli będziesz regularnie pił napar z liści winorośli.
Zmniejszają one bowiem obrzęki, podrażnienia i swędzenie. Można je dodawać do kąpieli, aby jeszcze bardziej wzmocnić ich działanie i zlikwidować zalania skóry różnego rodzaju.
Okłady z liści wykorzystaj do uporczywego bólu kolan. Około 30 liści zagotuj w 500 ml wody i zaparzaj przez 15 minut pod przykryciem.
Gazę zanurz w wywarze, połóż na niej liście, po czym zawiń kompres na kolanie. Następnie przykryj folią i ręcznikiem. Tak przygotowany okład pozostaw na całą noc i powtórz w razie potrzeby.